Błażej Chyła, najmłodszy w historii laureat Orła WPROST 2021, twórca Akcji Aktywizacji Zawodowej #UpiększamyPolki, innowator nagrodzony za implementację AI w przestrzeniach reklamowych oraz przewodniczący Kapituły „Wizjonerzy Przyszłości”. Założyciel międzynarodowej grupy cyfrowej Quantum Holding, w której skład wchodzi rokujące Quantum Neuron AI – projekt, który ma na celu wprowadzenie rewolucji w organizacjach poprzez zatrudnianie sztucznej inteligencji. Jego misja? Zmieniać świat na lepsze, łącząc technologię z humanizmem i innowacją. Przekonajcie się sami, jak planuje zrewolucjonizować przyszłość biznesu.
Może Pan opowiedzieć o swoim projekcie Quantum Neuron i o tym, co wyróżnia go na tle innych inicjatyw związanych ze sztuczną inteligencją?
Witam serdecznie. Quantum Neuron (zapraszamy, aby dowiedzieć się więcej – www.quantumneuron.eu) to projekt absolutnie wyjątkowy. Wierzę, że jest to coś więcej niż tylko kolejny technologiczny trend wykorzystujący sztuczną inteligencję. My, jako Quantum Media Group, mamy głębokie korzenie w implementacji AI w projektach cyfrowych. Już w 2002 roku otrzymaliśmy nagrodę za wdrożenie AI w przestrzeni reklamowej, otwierając w Niemczech wirtualną klinikę z silnikiem AI.
To było jeszcze przed erą ChatGPT. Od długiego czasu przyglądałem się temu, co się dzieje na rynku jako founder i CEO dużej grupy mediowej. Wymieniając doświadczenia z przedsiębiorcami z całego świata, obserwując środowisko biznesowe i galopująca technologiczną rewolucję, jestem przekonany, że nadszedł czas, aby sztuczna inteligencja znalazła swoje miejsce w firmach i organizacjach na całym świecie, przynosząc przede wszystkim konkretną wartość przedsiębiorcom i wkład w kreacje popytu. Słychać o tym dookoła, my nadamy temu sprawczość, zrobimy to. Quantum Neuron ma ogromny potencjał. Angażujemy się mocno w ten projekt, który jest wyjątkowy pod względem technologii, wizji i celów.
Jakie były inspiracje i motywacje do stworzenia Quantum Neuron?
Nasze DNA zawsze było blisko działań analitycznych. Moje wykształcenie w analizie biznesowej sprawia, że jestem blisko Excela i wyodrębniania odpowiednich czynników w projektach. Quantum Neuron jest odpowiedzią na potrzebę rynku, którą zidentyfikowałem i zauważyłem. Na chwile obecną wykorzystanie AI to tzw Czynnik Entuzjazmu. Quantum Neuron sprawi, że przejdzie to do standardu jak na przykład ekrany w samochodach, To odpowiedź na realne i koszerne biznesowo wykorzystanie AI. Proszę sobie wyobrazić, jaką moc i potęgę ma wprowadzenie sztucznej inteligencji do każdego rodzaju organizacji – od cukierni po supernowoczesne fintechy.
Wierzę, że każda z tych organizacji ma miejsce i potrzebuje rozwiązań, które Quantum Neuron może dostarczyć. Nie inaczej było z maszyną parową czy pierwszymi komputerami. AI ma stać się pełnoprawnym członkiem organizacji. Jesteśmy w trakcie głębokich analiz różnych modeli implementacji, od opłaty cyklicznej jak na przykład płacimy za energię elektryczną po wprowadzenie Persony AI w formie …etatu.
Jak dokładnie planują Państwo wprowadzać sztuczną inteligencję na różne etaty w firmach? Jakie korzyści płyną z takiego podejścia?
Zamierzamy zrewolucjonizować rynek pracy, wprowadzając AI jako etatowego pracownika. Przedsiębiorcy będą mogli wdrożyć personę AI, pracownika, który mówi w 60 językach i jest dostępny od 6 do 23, a nawet dłużej. To zależy od ustawień w dashboardzie pracodawcy. Chcemy, aby organizacje uzyskiwały dużą wartość z takich rozwiązań i dostrzegały, że Quantum Neuron robi realny krok naprzód w implementacji AI. Naszym celem jest, aby firmy na całym świecie korzystały z dobrodziejstw AI, nie tylko w formie ChatGPT, ale jako stałego współpracownika w zespołach, od obsługi klienta po sprzedaż, onboarding i offboarding klientów czy upragnione przez przedsiębiorców – automatyzacja procesów. AI ma pomagać zespołom aby wspólnie osiągały Cele wykreowane przez Manegement. Ma być prościej, łatwiej, przyjemniej i co ważne; bardziej opłacalnie.
Na jakim etapie rozwoju jest teraz projekt Quantum Neuron i jakie są plany na najbliższą przyszłość?
Jesteśmy pół roku po Seed Idea, skompletowałem ambitny zespół pasjonatów, ludzi z duszą, którzy rozumieją moją wizję i dodają do niej swoje cegiełki. Co równie istotne mamy za sobą już kilka miesięcy Developmentu IT; działający prototyp i MVP. Przeprowadziliśmy testy Turinga, gdzie nasze persony AI komunikowały się z żywą tkanką biznesową w postaci klientów ze zróżnicowanych metod pozyskiwania klienta. Jesteśmy na etapie pozyskiwania kolejnych środowisk testowych i zbierania feedbacku od klientów i partnerów. W najbliższej przyszłości, we wrześniu, będziemy partnerem serii konferencji i debat na Warsaw PTAK Expo.
Chcemy merytorycznie przekazać wartość paneli i prowadzić aktywne rozmowy z przedstawicielami różnych branż, aby wprowadzać nasze uniwersalne rozwiązania na rynek, zaczynając od Polski. Każdego Przedsiębiorcę, który chce wziąć udział w zmienianiu świata zapraszamy do udziału w Programie Testowym gdzie wdrażamy naszą technologie w różne środowiska przemysłu. Oczekujemy współpracy i regularnego feedbacku, w zamian gwarantujemy korzystny deal Early Acces. To niebywała szansa, aby wziąć udział we wczesnym etapie adaptacji z korzyścią dla swojego biznesu. Mój mail: CEO@quantumneuron.eu
Dlaczego zdecydowali się Państwo na rozpoczęcie działalności w Polsce i Wielkiej Brytanii?
Przebywam głównie w Londynie i Polsce. Jako Polak z pochodzenia, dobrze znam rynek polski, a także bolączki procesów sprzedażowych, które poznałem poprzez własny start-up. Chcemy, aby ta rewolucja zaczęła się od Polski i Europy Środkowej. Polacy nie gęsi, też swoją Doline Krzemową mają!
Wielka Brytania, zwłaszcza Londyn, to międzynarodowe miasto z wieloma koneksjami, co jest korzystne dla naszej globalnej ekspansji. Planujemy ubiegać się o granty na rozwój technologii w Wielkiej Brytanii, gdzie spojrzenie legislatorów na AI jest bardziej przychylne niż w Unii Europejskiej. To strategiczne przygotowanie macierzy projektu na ekspansje międzynarodową.
Jakie wyzwania napotkali Państwo dotychczas i jak sobie z nimi poradzili?
Już na wczesnym etapie projektu napotkaliśmy wiele trudności. Skupiamy się na integracji różnych środowisk, takich jak WhatsApp, Messenger, Instagram oraz Google, w jeden sprawny mechanizm w naszym dashboardzie. Zauważamy, że projekty niskiej jakości mogą wypaczać odbiór AI wśród przedsiębiorców.
Musimy dbać o wysoką jakość naszych rozwiązań, aby pokazać potencjał i moc AI. Kolejnym wyzwaniem jest przygotowanie do wdrożenia rozwiązań Open Source, co pozwoli na dalsze usprawnienie procesów. Jesteśmy gotowi na przyszłe trudności, ponieważ wiemy, że tak wygląda budowa czegoś nowego i wyznaczanie nowych ścieżek.
Jakie są wizje i cele długoterminowe dla Quantum Neuron i Quantum Media Group?
Wykorzystamy zaplecze Quantum Media Group jako specjalistów od marketingu, aby wspierać Quantum Neuron w identyfikacji unikalnych punktów produktów i usług naszych klientów. Jest to niezbędne, aby Siec Neuronowa na Etacie posiadała odpowiednie szkolenie tzw Knowledge Base. Naszym pierwszym celem jest implementacja 50 Person AI na etat.
Dzięki wpływom na wczesnym etapie skupimy się na maksymalizacji procesów onboardingowych i offboardingowych, tworzeniu Best Practise dla wybranych segmentów biznesu i procedur, która pozwolą nam sprawniej i czytelniej wdrażać AI w Organizacje już od strony operacyjnej. Zainwestujemy pozyskane środki w dalszy rozwój technologii, aby nasze persony AI były bardziej uniwersalne i mogły wykonywać więcej zadań. Mamy również wizje prospołeczne, chcemy udostępnić nasz łańcuch technologiczny dla osób, które tego potrzebują, ale szczegóły na ten temat pozostaną na razie naszą tajemnicą. Każdy duży projekt powinien mieć w sobie cząstkę Altruizmu.
Jak podsumowałby Pan projekt Quantum Neuron?
Wierzę, że sztuczna inteligencja jest kluczem do przyszłości, w której technologia i humanizm współistnieją harmonijnie. Naszym celem jest wprowadzenie tych innowacyjnych rozwiązań do firm na całym świecie, zaczynając od Polski i Wielkiej Brytanii. Quantum Neuron to nie tylko projekt, to nasza wizja przyszłości, w której AI staje się nieodłącznym partnerem każdego biznesu, przynosząc realne korzyści i zmieniając sposób, w jaki funkcjonujemy na co dzień.
Dziękuję za rozmowę.
Źródło: AI W Biznesie